Pri menjavi talne obloge ali takrat, ko nek prostor na novo urejamo, je treba razmisliti tudi o izbiri talne obloge. Na voljo imamo številne možnosti, med katerimi je bil še nekaj desetletij nazaj pravi hit predvsem laminat, danes pa ga je nadomestil vinil, za katerega se odloča vedno več ljudi. Kljub temu pa parketi kot talna obloga ves čas ostajajo enako priljubljeni, saj gre za brezčasno rešitev, ki se jo vsekakor splača izbrati.

Lastnosti različnih talnih oblog
Vsaka talna obloga ima nekoliko drugačne lastnosti. Kakšne lastnosti imajo parketi, vinili, laminati in druge talne obloge? Kakšne so njihove prednosti in kakšne so njihove slabosti? Dobro je vedeti, da recimo laminati pri hoji lahko donijo, kar ni prijetno, pa tudi vzdržljivi niso tako kot vinil. Po drugi strani pa tudi slednji ni brez napak ali slabosti, kot je recimo ta, da lahko pri izpostavljenosti soncu, ki sije skozi okno, zbledi, prav tako pa ni primeren za prostore z zelo veliko obremenitvijo. Če je na njih dalj časa postavljeno kaj težkega, se lahko po določenem času to na vinilu tudi pozna.

Za katero talno oblogo se boste odločili, je torej odvisno od tega, za kašen prostor gre, kako je obremenjen, kakšna je njegova namembnost, kakšna tla si želite in kakšen videz prostora želite doseči. Nekateri recimo zelo radi hodijo bosi, drugim je pomembno, da se tla enostavno čistijo, tretji imajo domače živali, četrtim pa je pomembna predvsem toplina lesa – za vsakogar se najde primerna talna obloga, zato je pred izbiro treba natančno premisliti svoje želje ter se dobro informirati, kakšne talne obloge so sploh na voljo in kakšne so njihove lastnosti.
Kakšne prednosti imajo parketi?
Parketi kot lesene talne obloge imajo kar nekaj prednosti, med katerimi so najbolj pomembne gotovo naslednje:
- naraven videz,
- čudovit izgled prostora in prav posebna domačnost,
- toplina lesa,
- boljši občutek pri hoji,
- boljši občutek ob dotiku,
- večino vrst je možno obnoviti z brušenjem,
- velika izbira različnih vzorcev,
- različne možnosti končnih obdelav,
- ekološka neoporečnost materiala, lepil, lakov in olj za končno zaščito.